wybór oświetlenia do ogrodu

Jakie oświetlenie do ogrodu wybrać?

Ogród i ganek potrafią być prawdziwym sercem domu. Zwykle poświęca się mnóstwo czasu pielęgnacji hodowanych roślin, dbaniu o to aby trawnik był zawsze równo przystrzyżony, a liście dokładnie zagrabione. Często jednak zapomina się o tym, jak bardzo pozytywnie na wygląd ogrodu wpływa jego umiejętne oświetlenie. Ogród, oprócz tego, że w ciągu dnia cieszy nas swoim widokiem, również wieczorami może czarować swoim pięknem, nabierającym zupełnie nowego charteru. Jakie oświetlenie do ogrodu wybrać? Rozwiązań jest bardzo dużo i każdy znajdzie coś dla siebie.
wybór oświetlenia do ogrodu
Kinkiety
Lampy typu kinkietowego można dostać w różnych stylach i wielkościach. Sprawdzają się przy oświetleniu domu od zewnątrz, najlepiej montowane w pobliżu ganku lub naokoło domu. Dają delikatne, lekko przygaszone światło.
Słupki ogrodowe
Słupki ogrodowe można wykorzystać do oświetlenia miejsca w ogrodzie, w którym znajduje się oczko wodne, skalniak lub część w której zwykle organizujemy grille lub przyjęcia ogrodowe. Dają dużo światła i wyglądają bardzo efektownie- szczególnie te w stylu latarni.
Lampy wiszące
Tego typu lampy sprawdzają się, gdy chcemy osiągnąć efekt dobrze oświetlonego ganku. Kinkiety dają mniej intensywne, nieco przygaszone światło. Zamiast lamp wiszących i kinkietów, do rozjaśnienia ganku możemy użyć również oświetlenia sufitowego typy plafton lub półplafton.
Latarenki ogrodowe
Wszelkiego rodzaju latarenki można umieścić w pobliżu miejsca, gdzie znajdują się kwiaty, skalniak czy oczko wodne. Równie dobrze będą wyglądać ustawione na schodach lub przy samym wejściu do domu.
Lampy do montażu w podłożu
Lampy przeznaczone do montażu w podłożu to nowoczesne i niezwykle praktyczne rozwiązanie, doskonale sprawdzające się w przypadku oświetlenia drogi prowadzącej od bramy wjazdowej do drzwi wejściowych. R ównie dobrze sprawdza się ich montaż w podjeździe do garażu. Oprócz typowo praktycznych zastosowań, można tym sposobem oświetlić obszary ogrodu, które chcielibyśmy wyeksponować.
Girlandy
Interesującym pomysłem jest wykorzystanie łańcuchów świetlnych czyli tzw. girland. Wyglądają bardzo ciekawie i dają mnóstwo światła. Sprawdzą się w przypadku oświetlenia części ogrodu, w której organizujemy przyjęcia.
Lampy oświetlające numer domu
Numer domu powinien być dobrze oświetlony. Można do tego celu wykorzystać niewielkie kinkiety lub specjalnie do tego przeznaczone lampy LED. Oprócz tego na rynku są dostępne również lampy odpowiadające kształtem numerowi domu i wiele innych interesujących rozwiązań
Lampy solarne
Warto pamiętać, że ogród daje nam możliwości wykorzystania lamp solarnych. Stosowane latem w miejscach dobrze nasłonecznionych, zapewniają darmowe oświetlenie rabaty kwiatowej i innych miejsc, które chcemy wyeksponować bez ponoszenia kosztów.
Lampy z czujnikiem ruchu
Wszystkie powyższe rodzaje lamp, można dostać w wersji z czujnikiem ruchu, która jest niezwykle przydatnym rozwiązaniem w ogrodzie. Dzięki niemu nie musimy pamiętać o gaszeniu świateł na ganku, ani szukać ich włącznika w ciemności. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko oszczędzamy na prądzie, ale również zapewniamy sobie odrobinę komfortu.

Oświetlenie jest niezwykle istotną częścią ogrodu, zarówno w czysto praktycznym sensie, jak i jako element dekoracyjny i eksponujący jego najatrakcyjniejsze zakątki. Warto poświęcić temu tematowi więcej czasu aby wybrać coś, co spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.