najskuteczniejsze narzędzia tnące do ogrodu

Narzędzia tnące do jesiennych prac w ogrodzie

Zbliża się wielkimi krokami zima – to czas, w którym dzikie zwierzęta powoli przygotowują się do zimowego snu, a drzewa zrzucają liście – ich fizjologia zmienia się i przygotowuje na krótkie zimowe dni oraz niskie temperatury. Roślinom trzeba pomóc przetrwać ten trudny czas, by nie przemarzły i dobrze zniosły zimę, a wiosną pięknie zakwitły i wydały obfite plony – dotyczy to szczególnie drzewek i krzewów uprawnych. Szczególnie istotne jest odpowiednie nawodnienie roślin przed zimą oraz ich przycięcie.najskuteczniejsze narzędzia tnące do ogrodu
Jakie znaczenie ma przycinanie roślin na jesień?
Podczas ciepłego lata drzewa i krzewy intensywnie rosły i owocowały, tworząc mnóstwo dodatkowych gałęzi. Niektóre z nich okazują się chore i niepotrzebne – należy się wówczas ich pozbyć, by choroba nie rozprzestrzeniała się na dalsze partie drzewa, a ponadto, by drzewo nie marnowało wody i składników odżywczych na chore fragmenty. Chore, uschnięte gałęzie oraz te, które nadmiernie zagęszczają nam koronę należy wyciąć i rozdrobnić, by nadawały się do kompostowania. Najlepiej zrobić to wówczas, gdy na drzewach są jeszcze liście, czyli wczesną jesienią – by uniknąć wycinania zdrowych gałęzi, które łatwo poznać po dorodnych liściach.

Jakich narzędzi użyć do wcinania gałęzi?
Do cieńszych gałęzi drzew i krzewów wystarczy dobry sekator ręczny. W wygodny sposób można nim wycinać łatwo dostępne drobne gałązki o średnicy około 1 cm. Do większych gałęzi o kilku centymetrach średnicy lepsze będą specjalne nożyce do gałęzi na dłuższej rączce, czyli sekator teleskopowy. Zakrzywione ostrza i długa wygodna dźwignia przyczyniają się do łatwego wycinania gałęzi do około 4,5 cm średnicy. Do użycia sekatora teleskopowego nie potrzeba dużo siły. Jest on wygodny również do przycinania trudniej dostępnych, wyższych partii drzewa.

Pielęgnacji przed zimą wymagają również nasze żywopłoty. Do przycinania ich warto zakupić specjalnie skonstruowane nożyce do bukszpanu – pozwalają one w wygodny sposób dokonać prac wykończeniowych przy rzeźbieniu idealnie równej linii bukszpanu. Do przycinania nadmiernie rozrośniętych gałęzi żywopłotu warto wybrać teleskopowe nożyce z falistym szlifem ostrzy, zapewniające efektywne i łatwe cięcie żywopłotu nawet w mniej dostępnych miejscach. Do jego wyrównania najlepsze będą elektryczne nożyce do żywopłotu przypominające nieco piłę spalinową – pozwalają one na wygodne i szybkie, a przy okazji równe cięcia.

Jakie narzędzia będą najlepsze w obsłudze?
Posiadając ogród należy też zadbać o odpowiednie wyposażenie swojej szopy na narzędzia, których będziemy używali systematycznie kilka razy do roku. Przydatne nam będą przede wszystkim narzędzia tnące, pozwalające pozbyć się nadmiernych ilości materiału roślinnego, dając miejsce na nowe pędy. Narzędzia tnące powinny być ergonomiczne i wygodne. Ich ostrza muszą być wykonane z materiałów nierdzewnych, łatwych do czyszczenia, a rękojeści powleczone tworzywami sztucznymi, które uniemożliwią ślizganie się na nich dłoni i ułatwią chwytanie. Narzędzia elektryczne muszą być bezpieczne i oszczędne – dlatego też wybierajmy je raczej w sklepach stacjonarnych, gdzie mamy możliwość ich dotknięcia i przetestowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.