wybór odpowiednich narzędzi do prac ogrodowych

Wybór odpowiednich grabi

Jesień to czas bardzo intensywnych prac w ogrodzie, które wymagają od nas sporego wysiłku fizycznego. Musimy jednak odpowiednio zabezpieczyć nasze rośliny przed zimą. Dlatego, aby usprawnić pracę powinniśmy wybrać jak najlepsze narzędzia. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w dobre grabie – w końcu jesienią walczymy głównie z opadającymi liśćmi. W związku z tym warto zakupić przyrządy wykonane z materiałów dobrej jakości, które są trwałe i będą nam wystarczyły na parę sezonów. Tak naprawdę niższa cena to tylko pozorna oszczędność, ponieważ na tego rodzaju wydatki należy patrzeć z dłuższej perspektywy.

wybór odpowiednich narzędzi do prac ogrodowych

Teraz czas przejść do konkretów i omówić poszczególne rodzaje grabi. Z jednej strony rynek pełen jest różnego rodzaju modeli, z drugiej powinniśmy dobrać narzędzia pod nasze indywidualne potrzeby, a nie kierować się jedynie dobrze przygotowaną reklamą. Warto także pamiętać, że grabie są przyrządem ogrodowym, które używamy przez cały rok, na przykład do porządkowania trawników lub wyrównywania powierzchni.

Grabie tradycyjne

Zaletą tego rodzaju grabi jest przede wszystkim ich wszechstronne zastosowanie – korzystamy z nich praktycznie przez cały rok. Mogą nam służyć zarówno do usuwania uschłych liści, czyszczenia trawnika oraz wyrównywani ziemi. Oczywiście, pracę mogą być wykonywane z mniejszą dokładnością niż podczas użycia dedykowanych grabi.

Uchwyt

Obecnie na rynku dostępne są grabie z dwoma rodzajami uchwytów – drewnianymi lub metalowymi. Metal to przede wszystkim stal oraz aluminium. Jeżeli zdecydujemy się na narzędzie z drewnianym trzonkiem musimy pamiętać, że jest ono cięższe, mniej trwałe i wymaga większej pielęgnacji, na przykład ochrony przed wilgocią. Aczkolwiek ma niższą cenę, co dla niektórych osób jest zapewne bardzo dużym atutem.

Grabie wachlarzowe

Ten rodzaj grabi najlepiej sprawdza się właśnie podczas jesiennych porządków w ogrodzie. Zazwyczaj są one wykonane z lekkich metali. Wyposażone są w sprężyste i długie zęby, które układają się w kształt wachlarza.

Głowica

Producenci grabi prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych rozwiązań. Jednym z nich jest produkt, w którym możliwa jest regulacja rozstawienia zębów grabi lub całkowita wymiana głowic. Takie grabie wykonane są z metalu, więc są dosyć lekkie. Jeżeli bierzemy pod uwagę kupno takiego towaru to polecamy wariant drugi. Jest on łatwiejszy w codziennych pracach, bo po prostu wybieramy głowice dedykowaną do prac, które aktualnie chcemy wykonywać.

Dlaczego nie należy kierować się niską cen ą?

Niska cena produktu nie jest dobrym doradcą. I nie chodzi tu jedynie o wybór markowego sprzętu, a dobrą analizę materiałów oraz precyzyjne wykonanie. Porządne grabie będą nam służyły przez naprawdę długie lata. Dlatego właśnie powinniśmy zapoznać się z opiniami na temat trwałości towaru, jaki chcemy kupić. W dobie Internetu mamy nieograniczony dostęp do tego typu informacji. Zwróćmy też uwagę na mocowanie grabi, ich ciężar oraz łatwość w ich kontrolowaniu (nie będziemy narażać roślin na niepotrzebne zniszczenia).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.