odpowiednia pielęgnacja ogórków

Ekologiczna uprawa ogórka – najczęstsze choroby i ich skuteczne zwalczanie

Zarówno w naszym kraju, jak i w całej Europie wzrasta zainteresowanie rolnictwem ekologicznym. Coraz więcej tradycyjnych rolników, nawet jeśli w pełni nie przechodzi na uprawę ekologiczną, stara się, by chociaż pewna część jego pola była uprawiana w sposób ekologiczny. Największą obawą związaną z takim rolnictwem są zwykle choroby i pasożyty, które czasem atakują rośliny. Wiele osób po prostu nie wyobraża sobie jak chronić je w sposób ekologiczny. Tymczasem na rynku dostępnych jest już mnóstwo dobrych, zdrowych i ekologicznych preparatów, które są dopuszczone w rolnictwie ekologicznym. Wśród wielu popularnych roślin uprawnych, jedną z najchętniej uprawianych jest ogórek. Jakie są najczęstsze choroby ogórka i jak sobie z nimi radzić w sposób ekologiczny? Oto kilka wskazówek. odpowiednia pielęgnacja ogórków
Choroby ogórków grzybowe i bakteryjne
Do głównych i najpopularniejszy chorób, na jakie zapada ogórek należą różne choroby grzybowe oraz bakteryjne, szczególnie występujące na podziemnych częściach roślin. Możemy to rozpoznać między innymi po zgorzelach siewek, niskich wschodach, a także wypadaniu roślin. Oprócz tego może także na przykład pojawić się bakteryjna cętkowatość na rozsadzie. Jak radzić sobie z tymi chorobami?
Przede wszystkim w walce z bakteryjnymi chorobami ogórka bardzo pomocna będzie termiczna dezynfekcja ziemi lub podłoża, na którym produkujemy rozsadę. Dobrze będzie jeśli temperatura podłoża przez około pół godziny będzie osiągała temperaturę około 90-100 stopni.

Choroby grzybowe przenoszone przez nasiona
Wśród chorób ogórków osobną grupę stanowią choroby grzybowe, które przenoszone są na ogórki przez nasiona. Można tu wymienić na przykład najbardziej znaną z takich chorób, czyli zgorzel podstawy łodyg. Czym objawiają się takie choroby grzybowe? Przede wszystkim mogą wystąpić zgorzele siewek lub po prostu ogórki będą słabo wychodzić. Aby temu zaradzić warto zastosować przedsiewne zaprawianie nasion. Można to zrobić na przykład na mokro poprzez moczenie ich przez dwie minuty w 0,5% roztworze środka Grevit 200 SL.

Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka
Choroba ta najczęściej występuje w uprawie polowej, choć zdarza się czasem, że zaatakuje także ogórki w szklarni. Objawia się ona, jak sama nazwa wskazuje, występowaniem kanciastych plam. Na początku są one oliwkowożółte, a z czasem pojawiają się na liściach małe dziurki. Zauważono, że na te choroby ogórków pomaga między innymi uprawa gorczycy jako przedplonu. Pomocne może okazać się również opryskiwanie środkami miedziowymi oraz stosowanie środków ekologicznych, takich jak Biosept czy Grevit.

Mączniak rzekomy dyniowatych
Jak sama nazwa wskazuje jest to choroba nie tylko ogórka. Występuje zarówno w polowych uprawach, jak i w szklarni. Objawia się między innymi występowaniem specyficznych plam na liściach, które stopniowo brązowieją i usychają. Aby temu zaradzić należy stosować opryskiwanie roślin środkami ekologicznymi co 6-7 dni. Warto opryskiwać dokładnie całe rośliny, jednak przede wszystkim skupić się na dolnej stronie liści. Tu również zastosować można na przykład popularny w rolnictwie ekologicznym środek Biosept oraz Grevit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.