wybór odpowiedniego sekatora

Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze sekatora?

Jeżeli chodzi o sekatory, to jednym z najważniejszych wyznaczników ich jakości jest oczywiście cena, ale pamiętać należy oczywiście o tym, że nie zawsze można się sugerować wyłącznie ceną podaną przez producenta. Porządny sekator do ogrodu można kupić już za 50zl, ale na półkach sklepowych można znaleźć także modele, które kosztują nawet 300zł. Najtańsze są oczywiście tradycyjne sekatory jednoręczne, z kolei najdroższe są modele na wysięgnikach. Wybierając swój wymarzony sekator do ogrodu warto zwracać szczególną uwagę na jego budowę oraz jakość użytych materiałów. Wysokiej jakości produkty objęte są przeważnie długoletnią gwarancją, dlatego też warto inwestować właśnie w markowy sprzęt.

wybór odpowiedniego sekatora
Wysokiej klasy ostrze
Przy wyborze nowego sekatora jednym z najważniejszych elementów jest oczywiście jakość użytych w nich ostrzy. To właśnie ten element jest najważniejszą częścią sekatora, która w największym stopniu wpływa na stopień kaleczenia roślin. W pierwszej kolejności warto rozglądać się za ostrzami, które wykonane są w całości ze stali nierdzewnej. Cenione są takę ostrza węglowe i powlekane, które będą nam służyć przez wiele długich lat użytkowania. Stal węglowa i nierdzewna jak powszechnie wiadomo charakteryzuje się niesamowitą wytrzymałością, z kolei stal powlekana jest mniej trwała, ale za to łatwiej utrzymać ją w idealnej czystości. W dzisiejszych czasach bardzo dużą popularnością cieszą się także ostrza, które pokryte są specjalną powłoką (np.PTFE – tetrafluoroetylenem), która znacząco zmniejsza tarcie i utrudnia przywieranie ciętych pędów do ostrza. Warto zainwestować w takie sekatory, które posiadają możliwość wymiany ostrzy na nowe.

Po pierwsze wygoda użytkowania
Bardzo ważną kwestią jest również to, aby sekator był wygodny w użytkowaniu, czyli powinien idealnie leżeć w dłoni. Na półkach sklepowych mamy do wyboru bardzo wiele różnorodnych modeli, dlatego też kształt oraz wielkość można doskonale dopasować do swojej dłoni i swoich indywidualnych preferencji. Przed dokonaniem zakupu, warto wypróbować działanie sekatora na sucho. Zdecydowana większość modeli na naszym rynku dostępnych jest dla osób praworęcznych, ale można znaleźć również specjalne modele dla osób leworęcznych. Warto inwestować w sekatory, które mają ergonomiczne rączki, które wykończone są miękkim i antypoślizgowym materiałem.

Odpowiedni ciężar
Wysokiej klasy sekator powinien być również lekki. Ciężar ma olbrzymie znaczenie przede wszystkim dla tych osób, które mają większy ogród, albo sad. Po kilkudziesięciu cięciach nawet stosunkowo niewielkie różnice w ciężarze narzędzi będą bardzo odczuwalne. Dobry sekator powinien być więc wykonany z al uminium, poliamidu albo wzmocniony specjalnym włóknem szklanym. Sekator jednoręczny powinien ważyć około 150-250g.

Kwestie bezpieczeństwa
Wybierając idealny sekator do ogrodu nie można zapominać również o bardzo istotnych kwestiach bezpieczeństwa. Profesjonalny sekator powinien posiadać specjalny zamek, który umożliwi jego bezpieczne zablokowanie. Oczywiście oprócz klasycznego zamka mogą być wykorzystane zupełnie inne rozwiązania. Blokada jest standardem zwłaszcza jeżeli mowa o jednoręcznych sekatorach, którymi najłatwiej zrobić sobie krzywdę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.