dbanie o ogród we wrześniu

Wrzesień – co należy zrobić w ogrodzie?

Koniec lata i początek jesieni to czas, w którym ogród wymaga wielu różnorodnych prac. We wrześniu trzeba zająć się tym, co już urosło, ale też przekwitło, a także przygotować się na zmianę temperatury.
dbanie o ogród we wrześniu
Ogród warzywny
Kiedy wszystkie warzywa zostaną już zebrane należy przekopać tu glebę i pozostawić w tzw. ostrej skibie. Dlaczego? Zimą zginą szkodniki, które zostaną wydobyte na powierzchnię. Do tego, mróz wpłynie na jej strukturę i przepuszczalność – znacznie poprawiając jej jakość. Wrzesień to czas na wysianie w rozsadniku sałaty zimowej (właściwe zasadzenie nastąpi w kolejnym miesiącu). Należy pamiętać, że druga połowa września to moment na zasadzenie czosnku i szpinaku zimowego (który zbiera się później w kwietniu). Sadzone rośliny dobrze ochronić od nadchodzących przymrozków, przykrywając je agrowłókniną.

Rozmnażanie bylin
Kiedy nadchodzi jesień, a byliny już przekwitły, to nadal zawierają kilka zdrowych pędów i systemy korzeniowe. Należy je więc podzielić i ponownie zasadzić. Rada: miejsca, w których rośliny zostały rozerwane można posypać sproszkowanym węglem drzewnym. Rośliny należące do tej kategorii to przede wszystkim: kosmatki leśne i śnieżne, jastrunie, bergenie, barwinki, floksy, gęsiówki, krwawniki, goździki pierzaste, skalnice, serduszka okazałe, tawułki i turzyce.

Gleba – przed sadzeniem drzew i krzewów owocowych
Aby sadzenie było udane ziemię trzeba odchwaścić, następnie zasilić kompostem lub wieloskładnikowym nawozem i wreszcie przekopać. Idealną sytuacją jest sprawdzenie odczynu przygotowywanego podłoża, a co za tym idzie – zakwaszenie go lub odkwaszenie (w zależności od potrzeb planowanych do zasadzenia roślin). Odkwaszanie może zostać przeprowadzone przez rozrzucenie na ziemi wapna nawozowego. Natomiast zakwasza się ją np. torfem kwaśnym. Najlepsze odczyny dla przykładowych drzewek owocowych to:
– 4,2 – 4,5 pH (bardzo kwaśny) dla borówki amerykańskiej,
– 5,5 – 6,2 pH (kwaśny) dla agrestu, malin, truskawek i poziomek,
– 6,2 – 6,7 pH (lekko kwaśny) dla jabłoni, grusz i porzeczek,
– 7 pH (odczyn obojętny) dla czereśni oraz wiśni.

Sadzenie roślin
Wrzesień to odpowiedni czas na sadzenie, jak już było wspomniane wcześniej, drzew i krzewów owocowych (zdążą się one dobrze ukorzenić). Początek tego miesiąca to natomiast ostatni moment na rozsady dwuletnich roślin ozdobnych, takich jak: dziewanny i dzwonki ogrodowe, bratki, goździki, malwy, laki, naparstnice, a także stokrotki, niezapominajki i wrzosy. Te ostatnie wymagają kwaśnego podłoża. W tym miesiącu sadzi się również cebulki kwiatów: tulipanów, koloryczek, narcyzów, przebiśniegów, pustynników, puszkinii, hiacyntów, kosaćców cebulowych, krokusów, szafirków, śnieżyc, zawilców i lilii. Nie można zapomnieć o oczkach wodnych i stawach: tam we wrześniu sadzi się rośliny bagienne: pałki, czermienie, łączenie i przęstki (za późno jest już na sadzenie roślin wodnych). We wrześniu nadchodzi też czas wysiewu nawozów zielonych: wyki kosmatej, żyta ozimego – na glebach lekkich, oraz rzepaku – na glebach zwięzłych. Warto wykonać wszystkie te prace, by w następnym roku cieszyć oczy (i smaki) swoimi wspaniałymi uprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.