kwiaty, które długo kwitną

Długo kwitnące kwiaty do ogrodu

Każdy właściciel przydomowego ogrodu (bez względu na jego wielkość) marzy o tym, aby prezentował się on w wyjątkowy sposób i zachwycał zarówno domowników, jak i gości. Nie ulega wątpliwości, iż każdy gospodarz ma swój indywidualny pomysł na urządzenie tego przydomowego skrawka zieleni – i może się on znacząco różnić od obowiązujących trendów. Jednak bez względu na mijające mody, niemal każdy lubi kwiaty długo kwitnące, które cieszą oko przez długi okres czasu. Wprawdzie kwiaty charakteryzujące się najdłuższym kwitnieniem wymagają w pierwszym okresie nieco więcej pracy (między innymi regularnego odchwaszczania i podlewania), jednocześnie posiadają duże walory dekoracyjne i umożliwiają wiele różnorodnych aranżacji. Wśród najbardziej popularnych kwiatów długo kwitnących należy wymienić kilka podstawowych gatunków.kwiaty, które długo kwitną

Aksamitka
Aksamitka to jeden z najpopularniejszych kwiatów długo kwitnących, który zadomowił się w wielu polskich ogrodach. W Polsce dostępnych jest wiele odmian tego uroczego kwiatu – i to zarówno niewielkich (dorastających do około 20 – 30 centymetrów), jak i tych osiągających wysokość powyżej jednego metra. Czas kwitnienia aksamitek wynosi co najmniej kilka miesięcy i trwa od późnej wiosny aż do pierwszych przymrozków. Niewątpliwą zaletą aksamitki jest fakt, iż nie wymaga ona szczególnych wymagań glebowych, a do tego jest odporna na upały, chłody i niedostateczną wilgoć. Dzięki temu cieszy oko swoimi płatkami, które najczęściej przybierają barwę żółtą, pomarańczową lub kremową.

Begonia stale kwitnąca
Begonia stale kwitnąca to krzewista roślina, która charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami (jej wysokość zazwyczaj nie przekracza około 20 – 30 centymetrów). Podobnie jak aksamitka begonia kwitnie od wiosny aż do pierwszych przymrozków. Begonia stale kwitnąca ozdabia rabatę wieloma barwami, gdyż jej kwiaty mogą występować w kolorze białym, czerwonym lub różowym. Ten rodzaj kwiatów długo kwitnących lubi nasłonecznione miejsca i gleby o kwaśnym odczynie, ale jednocześnie nie jest podatny na szkodniki i chwilowe susze.

Cynia wytworna
Cynia wytworna to kwiat długo kwitnący, który charakteryzuje się dość dużą wysokością – dojrzałe rośliny osiągają zazwyczaj wymiary w granicach jednego metra (chociaż zdarzają się też odmiany sporo niższe). Cynia wytworna ozdabia ogród w okresie od czerwca do późnej jesieni i w tym czasie zachwyca kwiatami w różnorodnych barwach – białymi, pomarańczowymi, czerwonymi lub żółtymi. Decydując się na zasadzenie tego urokliwego kwiatu należy pamiętać o tym, iż lubi on miejsca ciepłe, słoneczne i dość wilgotne, które charakteryzują się próchniczym podłożem.

Werbena ogrodowa
Werbena ogrodowa to niewysoka krzewinka, która osiąga wysokość w granicach od 20 do 40 centymetrów. Jej cechą charakterystyczną są drobne pierzaste listki oraz kwiaty zebrane w baldachy, które mogą przybierać barwę białą, różową, fioletową lub czerwoną. Niektóre odmiany werbeny ogrodowej są bardziej oryginalne i charakteryzują się płatkami wielobarwnymi – na przykład z paskiem przebiegającym przez środek. Werbena ogrodowa kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków, ale jest rośliną wymagającą nasłonecznienia oraz żyznej i wilgotnej gleby.

Praktycznym pomysłem na cieszenie się roślinami o długim kwitnieniu jest posadzenie bylin, które pozostają w gruncie przez wiele lat i stale się rozrastają. Do najpopularniejszych bylin długo kwitnących należy zaliczyć floksy wiechowate, rudbekie, liliowce oraz róże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.