odpowiednia pielęgnacja iglaków

Jak nawozić iglaki?

Iglaki to taki typ roślin, który można kupić w niemal każdym sklepie lub centrum ogrodniczym. Ze względu na swoje walory dekoracyjne oraz stosunkowo dużą łatwość uprawy rośliny te są bardzo chętnie sadzane w ogrodach i cieszą się nieustającą popularnością wśród polskich ogrodników. Jednak w wielu przypadkach bywają traktowane nieco po macoszemu, co niestety często odbija się na ich wyglądzie. A tymczasem decydując się na uprawę iglaków należy pamiętać o tym, iż rośliny te wymagają kilku podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest nawożenie, które odgrywa niezwykle istotną rolę. Iglaki to rośliny, które są wrażliwe na niedobory niektórych minerałów (na przykład żelaza bądź magnezu) i dlatego powinny być nawożone dwa razy w roku: w okresie wiosenno – letnim oraz jesienią.

odpowiednia pielęgnacja iglaków

Nawożenie iglaków na przełomie wiosny i lata
Pierwsze nawożenie iglaków (które zostały posadzone co najmniej rok wcześniej) powinno odbywać się w momencie rozpoczęcia wegetacji, czyli wczesną wiosną (najlepiej na przełomie marca i kwietnia). W tym okresie należy sięgać po nawozy bogate w odpowiednie makro- i mikroelementy, które przyczynią się do intensywnego wzrostu i odpowiedniego wybarwienia i gieł. Warto także zwrócić uwagę na to, aby nawóz posiadał odpowiednią porcję magnezu, który ochroni roślinę przed żółknięciem. Dodatkowo warto sięgnąć po specjalny nawóz do iglaków, który w zdecydowany sposób poprawi strukturę gleby i spowoduje stopniowy wzrost mikroflory oraz próchnicy. Stosując wiosenno – letnie nawożenie należy pamiętać o tym, iż powinno ono odbywać się w dwóch lub trzech dawkach i musi zakończyć się do końca czerwca. Praktycznym i wygodnym rozwiązaniem (zwłaszcza w przypadku osób, które nie mogą poświęcić zbyt dużej ilości czasu na pielęgnację roślin) jest zastosowanie nawozu o przedłużonym działaniu, który zapewnia powolne uwalnianie się składników pokarmowych. Dzięki temu iglaki posiadają optymalne warunki do wzrostu przez co najmniej sto dni, a samo nawożenie może być wykonywane znacznie rzadziej (w niektórych przypadkach wystarczy jeden raz).

Nawożenie iglaków w okresie jesiennym
Drugie obowiązkowe nawożenie iglaków powinno odbywać się w okresie jesiennym – od końca sierpnia do października. Zadaniem nawozów jesiennych jest przede wszystkim dostarczenie roślinom potasu i fosforu, które przyspieszają rozwój korzeni i drewnienie tkanek, a w konsekwencji pomagają iglakom w przygotowaniu się do zimy. W tym okresie zabronione jest używanie nawozów azotowych, które mogą sprawić, iż iglak nie zdąży przygotować się do zimnych warunków atmosferycznych i wymarznie. Zastosowanie odpowiedniego nawozu w okresie jesiennym sprawi, iż roślina będzie miała zapewnione optymalne warunki zimowania i odwdzięczy się zdrowym i ładnym wyglądem w następnych latach.

Bez względu na porę nawożenia iglaków należy pamiętać o tym, aby używać jedynie nawozów przeznaczonych specjalnie dla nich (z podziałem na nawozy wiosenno – letnie oraz jesienne). Mogą być one pod postacią granulatu, płynu lub proszku, a w niektórych przypadkach mogą wymagać rozcieńczenia. Każdy nawóz należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, co zapewni iglakom najbardziej odpowiednią pielęgnację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.