jakie kwiaty sadzić w cieniu

Jakie kwiaty zasadzić w cieniu?

Wiele osób posiadających ogród boryka się z odwiecznym dylematem, jak zagospodarować w nim miejsca zacienione. I o ile wybór drzew i krzewów nie jest zbyt trudny (gdyż spora ich ilość jest cieniolubna), to z doborem odpowiednich kwiatów może być problem, gdyż wiele ich gatunków nie jest w stanie prawidłowo się rozwijać bez odpowiedniej dawki promieni słonecznych. A tymczasem ogród w cieniu także może być niezwykle efektowny. Jednak przy jego urządzaniu należy pamiętać o właściwym wyborze kwiatów.

jakie kwiaty sadzić w cieniu

Barwinek pospolity
Barwinek pospolity występuje w wielu odmianach, z których każda charakteryzuje się niezwykłą barwą liści i kwiatów. Roślina ta jest ceniona przede wszystkim za błyszczące i skórzaste liście w kształcie elipsy oraz pięciopłatkowe kwiaty, które mogą przybierać różnorodne barwy – na przykład biel, błękit lub lawenda. Barwinek pospolity nie jest kwiatem zbyt wymagającym – dobrze znosi cień i najlepiej czuje się na glebach żyznych oraz próchniczych. Pewną ciekawostką jest fakt, iż barwinek pospolity był kiedyś nazywany fiołkiem czarownika, gdyż znajdował zastosowanie w miłosnych napojach i był stosowany do wypędzania złych demonów.

Bergenia sercolistna
Kolejnym kwiatem lubiącym cień jest bergenia sercolistna, która charakteryzuje się dużymi, skórzastymi i błyszczącymi liśćmi oraz ciemnoróżowymi kwiatami, zebranymi na szczytach pędów w duże kwiatostany. Ten rodzaj kwiatu doskonale nadaje się do uprawy dla początkujących ogrodników, gdyż jego wymagania są bardzo niewielkie – przystosowuje się do niemal każdej gleby i może być sadzony zarówno w miejscach słonecznych, jak i cienistych.

Funkia
Funkia to taki typ rośliny, którą można zostawić bez specjalnej opieki nawet na kilka lat. Jej cechą charakterystyczną są okazałe liście w kształcie serca (dobrze prezentujące się w grupie) oraz dzwonkowate kwiaty ułożone na łodydze, które mogą przybierać białą lub fioletową barwę. Istnieje kilka odmian tej rośliny (między innymi funkia falista), a każda z nich preferuje cień. Jednak decydując się na uprawę tego kwiatu należy pamiętać o tym, iż wymaga on żyznego, wilgotnego i próchniczego podłoża o lekko kwaśnym odczynie oraz wiosennego i letniego nawożenia.

Szafirek groniasty
Szafirek groniasty to roślina charakteryzująca się łodygą dorastającą do 30 centymetrów oraz groniastym, stożkowatym i zbitym kwiatostanem, który wyróżnia się kulistymi kwiatami o niebieskiej lub niebiesko – fioletowej barwie. Ta roślina dzielnie znosząca cień kwitnie na przełomie kwietnia oraz maja i nie ma specjalnych wymagań glebowych – wystarczy aby podłoże było próchnicze i wilgotne. Niewątpliwą zaletą szafirka groniastego jest fakt, iż jest to roślina całkowicie mrozoodporna.

Narcyz
Narcyzy to jedne z najpopularniejszych roślin w polskich ogrodach, które charakteryzują się specyficznym kwiatem złożonym z sześciu płatków (najczęściej żółtych lub białych) oraz specjalnej rurki (zwanej przykoronkiem) przybierającej barwę żółtą, białą, pomarańczową, czerwoną lub różową. Narcyz posiada kilkanaście odmian (między innymi trąbkowe, wielkoprzykoronkowe lub drobnoprzykoronkowe), a każda z nich jest mrozoodporna i mało wymagająca. Wielką zaletą narcyzów jest to, iż przyjmie się na każdej glebie.

Pozostałe gatunki kwiatów, które mogą być sadzone w cieniu to między innymi aster, liliowiec, floks wiechowaty, tawułka, anemon japoński, fiołek wonny, cyklamen neapolitański, konwalia czy paproć. Ich wybór jest na tyle duży, iż każdy ogrodnik znajdzie coś odpowiedniego i nawet z cienistego ogrodu stworzy miejsce pełne zieleni i kwiatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.