Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Nornice to powszechnie występujące małe gryzonie, które mogą wyrządzić bardzo duże szkody w ogrodzie. Gryzonie te nie tylko wyjadają nasiona i owoce oraz obgryzają korę drzew, ale także uszkadzają korzenie roślin i cebule kwiatów. Ich szkodliwa działalność może zniszczyć efekty długoletniej pracy. Dlatego podstawowym zadaniem każdego ogrodnika jest nauczenie się rozpoznawania tych gryzoni i ich zwalczanie. Najczęściej występującym gatunkiem jest nornica ruda, która osiąga długość do 15 centymetrów i charakteryzuje się szarawym lub rudawym futerkiem, dużymi oczami oraz szpiczastym pyszczkiem z wąsami. I chociaż nornice są trudne do zauważenia, to charakterystycznym efektem ich obecności są dziury (zazwyczaj występujące obok siebie), które powstają na skutek drążenia przez te gryzonie podziemnych korytarzy, tuneli i labiryntów. Połączenie owych dziur oraz zniszczonych roślin i drzew może oznaczać, iż to właśnie nornice zagnieździły się w ogrodzie. W tym przypadku należy rozpocząć walkę z uciążliwymi szkodnikami. Najlepsze rezultaty przynosi jednoczesne zastosowanie kilku metod.

Profilaktyka
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie nornic w ogrodzie jest zastosowanie kilku metod profilaktycznych, które ograniczą ryzyko wizyty niechcianych gości. Przede wszystkim należy regularnie kontrolować ogród i sprawdzać, czy nie pojawiają się charakterystyczne tunele. Pomocnym zabiegiem jest przekopywanie całej gleby w ogrodzie oraz unikanie grubej warstwy ściółki na grządkach i rabatach. Dodatkowo należy zadbać o systematyczne usuwanie chwastów. Poza tym wielu ekspertów radzi ogrodnikom, aby zasadzili oni w swoich ogrodach rośliny odstraszające nornice – takie jak czosnek, rącznik, gorczyca, mięta, porzeczka czarna lub nostrzyk. Naturalnymi wrogami tych małych gryzoni są także ptaki drapieżne. Dlatego warto zadbać o ich obecność w ogrodzie – na przykład poprzez wbicie w ziemię długich drągów, które staną się naturalnymi punktami obserwacyjnymi. Nornice nie lubią także kotów i psów, więc ich obecność może zniechęcać szkodniki do zagnieżdżania się na danym terenie.

Odstraszacze dźwiękowe
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się nornic jest zamontowanie odstraszaczy dźwiękowych. Można go wykonać samodzielnie przy użyciu butelki wkopanej pod skosem do ziemi – wpadający do niej wiatr będzie wydawał zawodzący i świszczący dźwięk. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup odstraszacza akustycznego lub solarnego, który emituje wibracje i niesłyszalne dla ludzi dźwięki.

Łapki na myszy
Innym sposobem na pozbycie się nornic z ogrodu jest zastosowanie łapek na myszy – tradycyjnych lub elektronicznych. Gryzoń wpadający w pułapkę nie ma szans na wydostanie się z niej. Łapki najlepiej ustawiać w miejscach, w których gryzonie porobiły tunele i korytarze.

Radykalnym sposobem na pozbycie się nornic jest zastosowanie środków chemicznych. W tym przypadku można sięgnąć po karbid, który wypłoszy nornice, ale ich nie zabije. Innym rozwiązaniem są trutki nasączone chemikaliami. Jednak stosując te substancje należy pamiętać o tym, iż mogą być one toksyczne i szkodliwe dla środowiska i innych zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.