Likwidacja gniazda os w trawniku

Osy to pożyteczne owady, których obecność w ogrodzie wydaje się być niezbędna. Odpowiadają za zapylanie wielu gatunków kwiatów, ponadto jako drapieżniki ograniczają populację mniejszych owadów. Jednak ich obecność może być mocno uciążliwa, a nawet niebezpieczna. Gniazdo os w ogrodzie czy na działce może skutecznie zakłócać wypoczynek, a wszystko to z obawy przed groźnym ukąszeniem. Miejscowo rozstawiane pułapki rozwiązują problem tylko połowicznie, w niewielkim stopniu ograniczając populację os. To w gnieździe dochodzi bowiem do rozrodu populacji osy. Jedynym sposobem walki z tymi uciążliwymi owadami jest zatem likwidacja gniazda. Jednak z racji tego, iż osy zaciekle go bronią, czynność tą należy wykonywać z należytą ostrożnością, a najlepiej powierzyć jej wykonanie specjalistom.

Osa może budować gniazda w w ziemi, 10 cm pod powierzchnią. W celu zlokalizowania gniazda należy obserwować robotnice, które w pogodne dni wylatują bądź wracają do gniazda. Gniazda zakładane są wiosną przez królowe, które składają tu jaja. Z nich wylęgają się larwy, które tu dojrzewają. Największy rozwój kolonii os następuje po 3 miesiącach od założenia gniazda. Osy giną jesienią, a gniazdo ulega rozpadowi. Nie jest używane powtórnie w przyszłym sezonie, ale często papierowy materiał starego gniazda jest pobierany przez osy do budowy nowego.

Jeśli lokalizacją gniazda os jest trawnik, usuwanie gniazda musi być wykonane bardzo ostrożnie. Jeśli decydujemy się usuwać gniazdo os samodzielnie, należy podjąć wszelkie środki ostrożności. Podstawą jest odpowiedni strój, zasłaniający całe ciało. Końce rękawów i nogawek powinny być zabezpieczone taśmą klejącą. Warto ubrać kilka warstw grubych ubrań. Bardzo ważne jest także zabezpieczenie twarzy, np. czapką z siateczką. Tak przygotowani, możemy próbować usunąć gniazdo. Sposób z polewaniem gniazda wrzątkiem jest dość kontrowersyjny – należy zbliżyć się bezpośrednio do gniazda, zaś owady nie unieszkodliwione od razu, mogą rozwścieczone zaatakować. Znacznie bardziej trafnym pomysłem jest użycie specjalistycznej gaśnicy przeciwko osom i szerszeniom. Jej użycie możliwe jest z większej odległości, gdyż środek owadobójczy rozpylany jest pod dużym ciśnieniem. Po wykonaniu oprysku trwającego określoną przez producenta ilość czasu, należy niezwłocznie oddalić się od gniazda. Po upływie 24 godzin trzeba skontrolować likwidowane gniazdo. W przypadku, gdy owadów nie ma już w gnieździe, można przystąpić do jego usunięcia z trawnika. Do likwidacji gniazd os należy przystąpić późnym wieczorem lub nocą, gdy owady te są w uśpieniu. W żadnym wypadku nie wolno tego robić za dnia.

Najpewniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na usuwanie gniazd os z trawnika nadal pozostaje pomoc fachowców. Strażacy czy wyspecjalizowane firmy dysponują sprzętem oraz wiedzą niezbędną do tego, by w sposób całkowicie bezpieczny i nie zagrażający otoczeniu usunąć gniazda niebezpiecznych owadów. Trzeba liczyć się jednak z tym, że strażacy nie zawsze odpowiedzą na wezwanie, traktując jako priorytetowe takie lokalizacje gniazd os, które znajdują się na terenach gęsto zaludnionych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.