zalety używania hydrożelu w ogrodnictwie

Hydrożel ogrodniczy – czym jest i jak go stosować

Hydrożel ogrodniczy zaczyna cieszyć się wśród miłośników działek i ogrodów coraz większą popularnością. I chociaż wiedza na jego temat wciąż nie jest zbyt powszechna, to jednak wiele osób zaczyna doceniać jego skuteczność. Dlatego warto poznać jego wszystkie zalety i zasady stosowania.
zalety używania hydrożelu w ogrodnictwie
Czym jest hydrożel ogrodniczy?
Hydrożel ogrodniczy (zwany też agrożelem) to nierozpuszczalne polimery, które charakteryzują się doskonałymi zdolnościami pochłaniania wody. Dzięki temu hydrożel ułatwia zatrzymanie wilgoci w ziemi, co wpływa na poprawę jakości gleby. Sposób działania hydrożelu jest bardzo prosty – pobiera on wodę z nawadniania lub opadów, a potem systematycznie oddaje ją korzeniom roślin. Roślina hodowana w takim środowisku może być podlewana znacznie rzadziej, a i tak jej dostęp do wilgoci nie będzie zagrożony. Konsekwencją tego jest to, iż roślina charakteryzuje się lepszym wzrostem i plonowaniem.

Zalety stosowania hydrożelu ogrodniczego
Hydrożel ogrodniczy charakteryzuje się wieloma zaletami, o których często wspomina doktor Maciej Bosacki z Uniwersytetu Poznańskiego. Według naukowca wśród największych plusów hydrożelu należy wymienić:
– umożliwienie mniejszej częstotliwości podlewania,
– zapewnienie dla roślin stałego dostępu do wilgoci, co eliminuje ryzyko tak zwanego stresu wodnego,
– zapobieganie usychaniu i więdnięciu roślin, czego najbardziej widoczną konsekwencją jest piękne kwitnienie i bujny wzrost,
– zapobieganie przesiąknięciu wilgoci do głębszych warstw gleby (gdzie zazwyczaj nie jest ona dostępna dla korzeni),
– zapewnienie sporych oszczędności (zwłaszcza w okresie suszy, gdy zużycie wody jest wyjątkowo wysokie),
– zatrzymywanie niektórych substancji (na przykład kationów), które nie są wymywane do głębokich warstw gleby i dzięki temu nie zanieczyszczają wód gruntowych.
Niezaprzeczalną zaletą hydrożelu ogrodniczego jest także fakt, iż zmienia on swoją objętość w trakcie pobierania i oddawania wody. Dzięki temu w sposób znaczący poprawia strukturę gruzełkowatą gleby.

Jak stosować hydrożel ogrodniczy?
Hydrożel ogrodniczy to środek bardzo uniwersalny, który może być stosowany zarówno w ogrodzie czy na działce, jak na tarasie, balkonie lub w domu. Warto go stosować nie tylko w uprawie roślin czy krzewów, ale także owoców i warzyw. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż nie warto go używać na terenach podmokłych lub w przypadku hodowli roślin nie wymagających stałego nawodnienia. Sposób stosowania hydrożelu ogrodniczego jest bardzo prosty – wystarczy go wymieszać z glebą. Jednak nie wolno zapominać o dwóch podstawowych kwestiach. Po pierwsze hydrożel powinien być umieszczony na wysokości korzeni roślin (a nie stosowany jako posypka na glebę). Dodatkowo należy go stosować zgodnie z zaleceniami producenta, czyli nie przesadzać z ilością i w pierwszych dniach stosowania podlewać glebę równomiernie i obficie (aby hydrożel mógł wchłonąć dostarczaną wilgoć). Przestrzeganie wyżej wymienionych zasad zagwarantuje skuteczność preparatu.
Wielość zalet hydrożelu ogrodniczego sprawia, iż na pewno warto rozważyć jego stosowanie – i to zarówno w ogrodach, jak i na działkach, balkonach czy w domu. Zastosowanie hydrożelu najlepiej sprawdzi się na glebach lekkich oraz w takich miejscach, gdzie regularne nawadnianie gleby nie jest możliwe. Na uwagę zasługuje fakt, iż po hydrożel coraz częściej sięgają służby miejskie, gdyż w wielu miastach podlewanie roślinności ogranicza się jedynie do opadów. Zastosowanie hydrożelu znacznie ułatwia pielęgnację terenów zielonych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *